Ēfarė ėshtė sėmundja e Asmės!?

Ēfarė ėshtė sėmundja e Asmės!?
nga femra.ch
Prishtinė | 15 Korrik 2013 | 00:07

Asma është një sëmundje e gjatë kronike e sistemit të frymëmarrjes e cila shkakton enjtje dhe ngushtim të tubave bronkial, të cilët transportojnë ajrin në mushkëri. Enjtja shkakton vështirësi të shumta në frymëmarrje, shtrëngim gjoksi, dhe kollitje të shumta.

Asma nuk mund të kurohet, por shumë njerëz të cilët vuajnë nga kjo sëmundje mund t’a mbajnë nën kontroll atë duke ndjekur një plan, duke shmangur lodhjen dhe të marrin ilaçet mjeksore rregullisht.

Asma shpesh herë fillon në moshën fëmijore dhe zgjatë gjatë gjithë jetës. Shkaqet që e shkaktojnë asmen nuk janë akoma shumë të qarta, por shfaqet zakonisht tek ato njerëz të cilët vuajnë nga alergjitë.

Komentet

Komente (0) | Kthehu
*
*
*
Shpėrndaje
P6 - 300 x 250
Sondazh

Cilat nga kėto kėngė ju pelqenė?

  • Neki Emra ft Leonora Jakupi - Qift ty dua te kem 2014
  • Sabri Fejzullahu - Shkon 2014
  • Albatrit Muqiqi - Sa sa 2014
  • Adelina Berisha - A dalim 2014
  • Sinan Vllasaliu - Si ke zemren ta jep zoti 2014
  • Kida - O'najr 2014
P8 - 728 x 90
P9 - 220 x 90